שאלות ותשובות בנושא משמעות כתב היד

מה אומרת הגרפולוגיה על כך שכתב היד שלנו משתנה במהלך היום?

אחת השאלות הנפוצות ביותר אותה נשאלים גרפולוגים היא מדוע משתנה כתב היד במהלך היום? מדוע כתב ידו של אדם בבוקר שונה מכתב ידו בשעות הצהריים או הערב? ולמעשה, אם כתב היד של אותו אדם משתנה – כיצד אפשר בכלל לנתח את הטקסט שהוא כותב?
גרפולוגים מקצועיים יודעים כי העובדה שכתב היד של אותו אדם אכן משתנה היא תופעה טבעית ורצויה. גרפולוגיה היא תורה המתבססת על אורח חייו של האדם ולכן ההנחה הבסיסית גורסת כי אנו איננו רובוטים המייצרים בכל שעות היממה את אותה התוצרת המנטלית, הרגשית והשכלית.
על פי גרפולוגיה, כתב ידו של אדם הוא לא פונט אחיד המיוצר על ידי מחשב אלא דבר דינאמי המושפע ללא הרף ממידת הערנות שלנו, מהנכונות שלנו לצאת למשחק או לקרב, מהרצון לשתוק או להתבטא, לכעוס או לשמוח וכדומה.
חוות דעת גרפולוגית מקצועית יודעת להבין את הפרמטרים המשתנים המשפיעים על הכתב ולדעת לברור מתוכם את התכונות הבסיסיות שמשתקפות בכתב.

מהי משמעות החתימה בגרפולוגיה?

כבר בגיל צעיר מאוד אנו נחשפים לחתימות של ההורים שלנו ושל אנשים אחרים המקיפים אותנו. בעקבות חשיפה זו, עוברים רוב הנערים והנערות תהליך של שרבוט, קשקוש, ציור והתנסות חוויתית כזו או אחרת הקשורה לעיצוב החתימה. למעשה, כל אחד מאיתנו מעצב חתימה שאיתה הוא ירגיש "בנוח" כשזו תייצג אותו. החתימה היא כרטיס הביקור של הכותב. כל אחד בוחר, באופן מודע יותר או פחות, את התדמית החיצונית שהוא רוצה להציג והיא זו הבאה, לרוב, לידי ביטוי בחתימה. ככל שהחתימה שונה מכתב היד, הכותב בוחר להציג תדמית שונה מכפי שהוא מרגיש במציאות.

האם ניתן לאבחן מצב בריאותי דרך כתב היד?

לעיתים נוכל לראות נקודות המופיעות על הקו. נקודות החוזרות ונשנות באותו האזור בדיוק ואין זה משנה באיזו עט אנו כותבים. כאשר תופעה שכזו מתרחשת, גרפולוג יכול לחשוד בקיומה של הפרעה פיזית הקשורה לאזור שבו מתרחשת הופעת הנקודה. עם זאת, גרפולוג אינו רופא. הוא אינו ניחן בראיית רנטגן ודרך הקו לא ניתן לדעת את היעדרם של אלמנטים מסוימים או הופעה של אחרים. הגרפולוג יכול לחשוד ובעקבות כך להפנות את הכותב לבדיקה רפואית תוך שהוא ממקד את תשומת ליבו לאזור מסוים. להזכירכם, אם מופיעה נקודה באזור המסמל את חלקו התחתון של הטורסו הרי שאצל נשים, למשל, ניתן לדבר על מחזור, ביוץ, הריון, קלקול קיבה, דלקת בשחלות, ברחם, בצוואר הרחם, בעיה בכליות.... כל אלו ואחרים נמצאים באותו האזור בדיוק. אם כך – ניתן לאתר רגישות ובתנאי שברשות הגרפולוג כתב יד מקורי בלבד. ישנן מחלות רבות בעלות תופעות ותסמינים מוכרים המעלים חשד רציני כי מדובר במחלה כזו ולא אחרת. עם זאת, לא ניתן, בשום פנים ואופן לדעת מה מקורה ומשמעותה באופן חד ומדויק. "גרפולוג" המצהיר בפניכם באופן נחרץ כי "יש לך...." – אינו גרפולוג.

האם ניתן לרמות גרפולוג על ידי שינוי כתב היד?

כל ניסיון לשנות את כתב היד יוצר למעשה מתח פנימי אצל הכותב. הכתב אינו יוצא החוצה באופן טבעי, קיים מאבק בין ההרגל המוכר לבין הדרישה המודעת לשנות את הכתיבה.
בשל אותו המאבק מופיעים בכתב מעצורים לא טבעיים ולא אחידים ו"פליטות קולמוס" של ההרגלים. כתוצאה מכך אולי, בעיני הכותב, יתקבל כתב מסודר ו"יפה" יותר או חזק ונמרץ יותר או מדויק יותר אך לעינו המנוסה של הגרפולוג המקצועי תתגלה האמת במערומיה ובעיקר יתגלה הניסיון של הכותב להסתיר את המהות האמיתית ולהחצין תכונות שאינן טבעיות ואינן קניינו האמיתי של הכותב.
לכן, כאשר אתם כותבים לבדיקה גרפולוגית – היו אתם. הניסיון רק יפגע בכם ויזיק. הוא יסתיר ויעמעם תכונות שעשויות להואיל לכם אך במקביל יקצין את חוסר המהימנות, את הקונפליקטים, את תחושת הנחיתות הנובעת מהאמירה הברורה: "מה שאני לא מספיק טוב (הכתב האמיתי שלי שהוא האני האמיתי שלי) ולכן אני חייב להציג משהו טוב ומוצלח יותר (כתב אחר, כתב שאינו שלי, מסכה ולא אמת)".

מה חשיבות השוליים מבחינה גרפולוגית?

השוליים שמשאיר הכותב בצידי הטקסט הם כמו חלק מכרטיס הביקור שלו. כאשר השוליים הימניים צרים וישרים, הם יכולים לשקף שיקול דעת, שליטה עצמית טובה, משמעת פנימית, כושר ארגון ותכנון זהיר.
שוליים רחבים יכולים ללמד על בזבזנות, בריחה מזיכרונות וצורך במרחב מחיה. אך גם במקרה זה בדיקת השוליים בלבד היא חסרת משמעות. אם מועמד ינסה ללמוד את הדרך הנכונה להשאיר שוליים כדי להיראות כבעל שיקול דעת וכושר ארגון - בבדיקת הפרמטרים האחרים של כתב-היד, יתברר כי הוא אינו כזה ורק מנסה להעמיד פנים.

מה אומר כתב-יד מחובר?

כתב מחובר יכול להעיד על חשיבה מהירה, אסוציאציות מהירות, על יכולת לקשור בין דברים, גל גמישות ועירנות ועל עוד תכונות... חשוב לבדוק את המכלול.

האם אפשר לראות בכתב-יד זוגיות בעתיד?

לא ניתן לראות שום עתיד בכתב-יד. אפשר ללמוד להכיר את בן\בת הזוג באמצעות גרפולוגיה - אבל לא לנבא בשום צורה את העתיד.

שאלות ותשובות נוספות בנושא הבדיקה הגרפולוגית »

אתר גרפולוגיה

קידום אתר – גרפונט בע"מ

©2008-2015 - כל הזכויות שמורות לגרפולוגיה