ניתוח גרפולוגי

כיצד משתמשים גרפולוגים בניתוח גרפולוגי על מנת לאתר דפוסים מסוימים בכתב וכיצד משתמשים גרפולוגים בדפוסים אלו על מנת להבין את האדם העומד מאחורי כתב היד?
בדף זה נסביר מעט על עבודתו של גרפולוג ועל דרך פעולתה של גרפולוגיה מקצועית באמצעות ניתוח גרפולוגי של שרבוטים, ספרות וכתובות גרפיטי.

ניתוח גרפולוגי של שרבוטים

רבים מאיתנו נוטים לשרבט תוך כדי ריכוז בפעולות אחרות לגמרי. חלקנו מוצאים עצמנו משרבטים תוך כדי שיחות טלפון, בהרצאות באוניברסיטה או בכיתה ובכל מצב אחר בו ניתנים בפנינו נייר כתיבה ועט, עיפרון או כלי כתיבה אחר.

גרפולוגיה היא תורה המתייחסת לשרבוטים אלו בצורה רצינית וטוענת כי גם פעולות אלו מאפשרות לנו להציץ אל תוך תת-הכרתו של הכותב או המשרבט במקרה זה.

על פי הגרפולוגיה, שרבוט היא פעולה מודעת רק בחלקה ולכן גם הניתוח של ציורים קטנים ולא-מודעים אלו הוא חלקי וחייב לבוא בצמוד לניתוח כתב יד מודע על מנת שנוכל להפיק את מלוא התובנות ולקבל תמונה רחבה ומעמיקה על הכותב.

דוגמא מעניינת אפשר למצוא בניתוח גרפולוגי של שרבוטי סולמות וחיצים. הגרפולוגיה טוענת כי שרבוט סולמות וחיצים, במיוחד כאלו המכוונים כלפי מעלה מעידים על שאפתנות רבה וכי האדם המשרבט אותם שואף להתקדם ולהוכיח את עצמו ללא הרף.

מובן שניתוח זה חלקי ביותר ואין באפשרותו להעיד באופן מלא על האדם אך הוא יכול לסייע לגרפולוג בצירוף ניתוח כתב יד מלא של האדם.

האם לספרות יש תפקיד מבחינה גרפולוגית?

כמו לאותיות, גם לספרות יש תפקיד רב מבחינה גרפולוגית. הספרות נבדקות על ידי הגרפולוג במהלך בדיקת כתב היד וכל האלמנטים המופיעים בהן מצטרפים לשקלול חוות הדעת על הכתב.

עם זאת, ישנו הבדל מהותי ומשמעותי בין ספרות לאותיות. בניגוד לבדיקת מילים, ספרות עומדות בזכות עצמן ולכן אי אפשר להשלים במקרים של חוסר בהירות, כמו שמבצעים גרפולוגים בעת ניתוח אותיות ומילים. כאשר גרפולוג בודק מילה הוא יכול להבין מן המכלול (כלומר מבחינת כל אחת מהאותיות בעצמה ומהתובנות המופקות משקלול כל הנתונים של כל אחת מהאותיות) מה מייצגת כל אות במילה ולכן אם ישנה אות לא ברורה, ניתן להבין גם אותה באופן אסוציאטיבי. כאשר מדובר על ניתוח גרפולוגי של ספרות, כל ספרה עומדת בזכות עצמה ולכן ספרה אחת שאינה ברור יכולה לשבש כל בדיקה גרפולוגית של משוואה, תאריך או מידה.

האם גרפולוגיה יכולה לנתח גרפיטי?

קשה מאד לנתח כתב יד שאנשים כותבים על קירות (גרפיטי). בעת ריסוס טקסט כלשהו על הקירות המצב האופטימלי של הכתיבה אינו קיים ולכן קשה לאתר סדירויות מסוימות בכתב היד וניתוח גרפולוגי רגיל עלול להיות לא מדויק.

עם זאת, גרפולוג מיומן יכול לערוך השוואת כתבי יד בין הכתב שרוסס על הקיר ובין כתב יד רגיל של אדם מסוים – ללא פירוש אישיותי. חוות דעת כזו מקובלת על בתי המשפט השונים וגרפולוגים מומחים מוזמנים לעיתים להכין חוות דעת משפטיות עבור משפטנים ושופטים.


אתר גרפולוגיה

קידום אתר – גרפונט בע"מ

©2008-2015 - כל הזכויות שמורות לגרפולוגיה