גרפולוגיה משפטית

גרפולוגיה משפטית הוא תחום מרתק בו משתמשים אנשי מקצוע בבדיקה גרפולוגית משפטית על מנת לבחון טקסטים בקונטקט משפטי. יותר ויותר גרפולוגים מומחים מוזמנים לבתי המשפט על מנת לתת חוות דעת העוסקות בהשוואת מסמכים, זיהוי חתימות וכדומה – הגרפולוגיה המשפטית הפכה למקובלת ואהודה ביותר על עורכי דין ומשפטנים.
בדף זה נסביר על גרפולוגיה משפטית ועל יישומיה האפשריים בעולם החוק והמשפט.

הבדלים בין גרפולוגיה משפטית לגרפולוגיה אישיותית

גרפולוגיה משפטית היא נגזרת של גרפולוגיה אישיותית (כלומר, למה שמקובל לקרוא בשם גרפולוגיה רגילה) אולם ישנם מספר שינויים המבדילים בין התורות.
בעוד שגרפולוגיה אישיותית מנסה לנתח את אופיו של הכותב על ידי פענוח סימנים גרפולוגים וסינדרומים שונים המופיעים בכתב היד, גרפולוגיה משפטית בוחרת אך ורק את הסימנים הגרפיים בטקסט, אולם לא מציעה כל פירוש הנוגע לאופיו של הכותב.
בעוד שגרפולוגים רגילים בוחנים את מבנה האישיות של הכותב דרך האלמנטים המשתקפים בכתב ידו, גרפולוגים משפטיים עוסקים בנתונים "יבשים" בלבד, במדידות מדויקות ובבדיקות מקרוסקופיות של כתב היד.

מהי עבודתו של גרפולוג משפטי?

גרפולוג משפטי הוא מעין בלש המתחקה אחרי עקבות בטקסט ומנסה לפענח את המסתתר מאחוריו. הנחת הייסוד של הגרפולוגיה המשפטית היא כי לכל כתב יד תכונות כתב ייחודיות וכי השוואת חתימות או מסמכים היא הליך אפשרי באמצעות מעקב של עין גרפולוגית מיומנת. לעיתים מסתייע גרפולוג משפטי גם באמצעי בדיקה מתוחכמים כמו בדיקת מיקרוסקופ או צילומי מעבדה, אולם לרוב מספיקה טביעת העין של הגרפולוג על מנת לזהות דפוסים חוזרים בכתב היד ולהגיע למסקנות חד-משמעיות לגבי הטקסט.

גרפולוגיה משפטית – מעמד חוקי

גרפולוגים בעלי מומחיות להשוואת מסמכים מוזמנים על בסיס קבוע לבתי המשפט השונים על מנת לתת חוות דעת גרפולוגית בנושאים שונים.
ניסיונם הרב של גרפולוגים משפטיים בניתוח כתבי יד משמש כעזר רב לשופטים ומשפטנים בבואם לקבל החלטות אובייקטיביות וענייניות בנושאים משפטיים שונים.
אם בעבר הייתה קיימת חששנות והססנות להשתמש בשירותי גרפולוגיה משפטית, כיום ברור לכל העוסקים בתחומי המשפט כי שימוש ביכולותיהם האנליטיות של גרפולוגים יכול להיות כלי משמעותי ורב-ערך בקבלת הכרעות משפטיות.
עוד על ההשלכות החוקיות של גרפולוגיה משפטית ניתן למצוא במאמר שפורסם במגזין מקצועי של הפקולטה למשפט באוניברסיטת וושינגטון.


אתר גרפולוגיה

קידום אתר – גרפונט בע"מ

©2008-2015 - כל הזכויות שמורות לגרפולוגיה