שאלות ותשובות בנושא גרפולוגיה משפטית

לפני כמה שנים נתקלתי בגרפולוגית שהיתה אמורה להופיע עבורי בתיק של זיוף. היא הגיעה לבית המשפט כדי להיחקר ואז הסתבר שהכינה בהפרש של כשנה 2 חוות דעת משפטיות הפוכות לשני הצדדים באותו תיק. שאלתי: איך אפשר לבדוק האם הגרפולוג אמין, מקצועי ומהימן?

היום קל מאד לבדוק נתונים על כל מומחה בגוגל. אפשר למצוא את כל הפרטים החשובים אודות המומחה, משפטים שהשתתף בהם ומה קבעו בסופו של דבר השופטים לגביו.
אין להתרשם מתיק אחד או שניים ומומלץ לבדוק לפחות 20-30 פסקי דין על מנת לקבל מושג על המגמה של השופטים לגבי אותו מומחה.

כמו כן, אפשר לבקש מהמומחה לגרפולוגיה משפטית או בודק המסמכים את קורות החיים שלו כפי שמגיש אותם לבית המשפט. שם ניתן למצוא את השכלתו, שנות העיסוק שלו בתחום והיכן הוסמך לעסוק במקצוע.

רצוי מאד לבחור מומחים שמתמנים על ידי בתי המשפט. זה אומר שהשופטים סומכים על אותם מומחים ולפיכך ניתן להניח שהשופטים יתייחסו אליהם, לרוב, כאל סמכות מקצועית בתחומם.

כאשר משווים חתימות לצורך הגשת חוות דעת גרפולוגית לבית משפט, האם יש צורך לחתום בפני המומחה?

בהחלט רצוי, אם כי לא תמיד ניתן. יש, למשל, הרבה צוואות שנפתחות רק לאחר שהחותם נפטר. יש מקרים שהחותם לא נמצא בארץ, יש כאלה שהמצב הגופני ולפעמים גם הנפשי התדרדר.
רצוי לספק חתימות אקראיות בטווח של שנתיים לפני או אחרי מועד החתימה שבמחלוקת. ככל שמועד החתימה מתרחק המשקל הסגולי של החתימות להשוואה יורד.

האם הגרפולוג המשפטי – בוחן המסמכים, חייב לדעת את שפת הכתיבה?

לא בהכרח. בחתימה משווים קו לקו, תנועה לתנועה שרשומה ויש הרבה חתימות שאין להן קשר לשפה.
לא פעם אמרתי על דוכן העדים שכל אדם בוחר לו את החתימה. לא חייב להיות לחתימה קשר עם שפת הכתיבה. תיאורטית, אדם יכול לבחור לעצמו חתימה בצורת ברווז או נקודה. אי אפשר להתווכח עם החתימה שבחר.

יתרה מזאת, בניגוד לשפת הכתיבה שם יש כללים מאד ברורים - התלמיד בכיתה א' מקבל הוראות כתיבה ולומד מהיכן להתחיל כל אות ואיך לסיים אותה, איזה רווח להשאיר בין אות לאות, מילה למילה ושורה לשורה - לחתימה אין שום כללים ו"מותר" לשרבט באופן אישי לחלוטין.

המומחה צריך להכיר את צורות האותיות כאשר הוא נדרש לבדוק חתימות אשר מכילות אותיות. כדי לערוך השוואה בין אותיות יש לדעת מהי הכתיבה התמה, הקליגרפיה של האותיות. אותן הוא בודק ובהן הוא מחפש אחר סימנים שהם יחודיים לכותב עצמו.

איך בוחני מסמכי זיהוי פלילי יכולים לעזור לעורכי דין ולשופטים?

בוחני מסמכי זיהוי פלילי יכולים לעזור לעורכי דין על ידי בדיקה, ולהציע חוות דעת של מומחה לגבי חתימות וכתבי די אשר נכתבו על מגוון רחב של מסמכים השנויות במחלוקת, כמו שמשל: צוואות, ערבויות, שקים, שטרות, רישומים רפואיים, חוזים, הלוואה, בחירות, ומכתבים אנונימיים.

עורכי דין יכולים להשתמש בשרותי המומחה להשוואות גם בהכנת שאלות לחקירה נגדית של המומחה מטעם הצד הנגדי.

עורכי דין מומלצים


האם כל גרפולוג מוסמך יכול לכתוב חוות דעת משפטית ולהופיע בבית משפט?

בפירוש לא! לגרפולוגיה תחומים רבים. גרפולוגיה משפטית שונה מהתחומים כמו גרפולוגיה תעסוקתית, יעוץ והכוונה כיוון שגרפולוגיה משפטית אינה נוגעת בשום צורה בפירוש הסימנים או בתכונות האופי, הכישורים והאישיות.
גרפולוגיה משפטית עוסקת יותר במדידה, השוואה והגדלה של קוים וצורות. בגרפולוגיה משפטית אנחנו מחפשים את הסימנים היחודיים של הכותב, של החותם ומחפשים אחר זיופים לעומת אימותים.

אתר גרפולוגיה

קידום אתר – גרפונט בע"מ

©2008-2015 - כל הזכויות שמורות לגרפולוגיה